Trącić Myszką 2012

/ [29.10.2012] Bloger, przedstawiciel blogosfery ...

< wróć do listy

Matura to bzdura

Matura to bzduraMatura to bzdura

Stary,cyfrowy Szczecin - prezentacja kolejnego filmu - 23.10.2012 - Inkubator Kultury

Polscy informatycy górą

3478.jpgMłodzi polscy programiści mają szansę na zrewolucjonizowanie branży gier elektronicznych. Kończą prace nad oprogramowaniem dla twórców gier, dzięki któremu nie będzie już potrzebne kilka zespołów programistów by stworzyć grę działającą jednocześnie na komputerze, smartfonie czy tablecie. Do tej pory było to niemożliwe
Polscy programiści z Solpeo sp. z o.o. stworzyli swoje oprogramowanie w oparciu o technologię html5, która już powszechnie jest nazywana technologią przyszłości. – Jest szansa, że w grudniu pokażemy gotowy produkt. Jeszcze nikt na świecie tego nie dokonał – mówi Tomasz Piwoński, prezes Solpeo.
Po piętach Polakom depcze amerykańska firma Game Closure, która pracuje nad podobnym rozwiązaniem, ale ma do dyspozycji o wiele większe środki finansowe. – W tej chwili mamy nad nimi przewagę czasową, bo wcześniej zaczęliśmy prace, ale ze względu na nieporównywalny potencjał finansowy ten dystans się zmniejsza – mówi Piwoński.
Kiedy informatycy z Solpeo zaczynali prace, technologia html5 była jeszcze mało znana i ceniona. Dopiero wypowiedzi Steve'a Jobsa z 2010 roku na temat przyszłości html5 sprawiły, że programiści na całym świecie zaczęli się bardziej interesować tą technologią. Solpeo miało już wtedy przewagę nad globalnymi firmami, bo od pół roku pracowało nad oprogramowaniem dla twórców gier w tej technologii. Platforma Solpeo ma ułatwić tworzenie gier działających na różnych urządzeniach, bez angażowania wielu zespołów programistów. Technologia daje także możliwość m.in. wgrania własnego kontentu do gry (np. własnego zdjęcie na koszulce postaci). Pozwoli też graczom na rozgrywkę wieloosobową w czasie rzeczywistym, co w obecnych grach przeglądarkowych jest niemal niemożliwe.
Nad projektem pracuje zaledwie ośmiu młodych informatyków w wieku 20-32 lata i ma już pierwsze sukcesy. Jej projekt zwyciężył we wrześniu konkurs Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości i spółki Red Sky - Global Startup Challenge 2012. Projekt został wybrany spośród ponad 200 zgłoszeń z całego świata.
By wygrać konkurencję z amerykańskim gigantem, Game Closure, Solpeo potrzebuje inwestora.
– Chodzi nam nie tylko o inwestora, który zapewni wkład finansowy, ale także będzie miał kontakty zagraniczne – mówi Piwoński. – Przypuszczam, że jako pierwsi pokażemy nasz produkt, ale nawet jeśli nie, to na rynku jest miejsce dla kilku firm oferujących takie oprogramowanie.

Cyfrowy Szczecin - spotkanie z mieszkańcami

Stary, cyfrowy Szczecin - 23.10.2012

Linux Day 2012

Ochrona haseł przed przechwyceniem: nowa technologia utrudnia życie cyberprzestępcom.

3452.jpgPróbując ukraść poufne dane, cyberprzestępcy używają wszelkich dostępnych środków, łącznie z wyspecjalizowanym szkodliwym oprogramowaniem, które przechwytuje hasła wprowadzane przez użytkowników.
Hasła stanowią jedno z podstawowych narzędzi wykorzystywanych do ochrony informacji przed nieautoryzowanym dostępem. Tylko te złożone, liczące przynajmniej dziesięć znaków, mogą być uważane za naprawdę mocne, jednak praktyka pokazuje, że 34% użytkowników nie przywiązuje wystarczającej wagi do ochrony i wybiera prostsze alternatywy, takie jak „12345", „hasło" itd. Jednak nawet złożone hasło nie daje gwarancji, że informacje pozostaną całkowicie bezpieczne – cyberprzestępcy mogą na przykład stosować keyloggery, czyli szkodliwe programy przechwytujące hasła podczas wprowadzania ich do systemu. Aby zapobiec takim incydentom, użytkownicy potrzebują nowoczesnych technologii, które chronią dane przed przechwyceniem.
Technologia opracowana przez Olega Zajcewa - eksperta z Kaspersky Lab - i pozwala na wykorzystywanie specjalnych metod wprowadzania danych, takich jak opóźnienie czasowe pomiędzy wprowadzeniem dwóch symboli hasła, czy naciśnięcie przycisków myszki w odpowiednim momencie podczas wprowadzania hasła. Takie niestandardowe techniki pozwalają włączyć do hasła predefiniowaną kombinację. Na przykład - jeżeli hasło składa się z 10 symboli, cztery mogą zostać „wprowadzone" poprzez kliknięcie lewego przycisku myszki w odpowiednim czasie. W takim przypadku, użytkownik wpisuje pierwsze trzy symbole, klika myszką w celu wygenerowania kolejnych czterech, a następnie wpisuje pozostałe trzy znaki. W ten sposób zainstalowany przez cyberprzestępców keylogger zdoła przechwycić tylko pierwsze i ostatnie trzy symbole, co oznacza, że hasło pozostanie bezpieczne.
W nowej metodzie użytkownicy mogą indywidualnie konfigurować metody wprowadzania znaków i precyzyjnie określać symbole hasła, które chcą zastąpić. W ten sposób można skonfigurować własny system ochrony hasła. Jednocześnie nowo opatentowana technologia jest kompatybilna z każdą aplikacją, która wyświetla okno do wprowadzania hasła – od okna powitalnego w systemie Windows po przeglądarki i popularne serwisy internetowe. Technologia może również zostać wykorzystana do ochrony innych urządzeń elektronicznych, np. zapewnić bezpieczne wprowadzanie kodów PIN w bankomacie lub telefonie komórkowym.

Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym

3453.jpg54 drużyny z całej Polski wezmą udział w tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym. Trzyosobowe drużyny będą miały do rozwiązania od 8 do 12 zadań algorytmiczno-programistycznych w czasie maksymalnie 5 godzin. Rozwiązania będą oceniane na żywo w trakcie zawodów przez profesjonalne jury. Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym odbędą się na Uniwersytecie Warszawskim, który we współpracy z Fundacją Rozwoju Informatyki jest organizatorem przedsięwzięcia. Sponsorem głównym zawodów jest PKO Bank Polski, zaś na zdobywców pięciu pierwszych miejsc czekają stypendia naukowe w łącznej wysokości 45 tys. zł, ufundowane przez Fundację PKO Banku Polskiego.
- Działania w obszarze oświaty i nauki są z naszego punktu widzenia jednymi z kluczowych czynników rozwoju społeczeństwa i stanowią podstawę rozwoju gospodarczego w naszym kraju. Polscy uczniowie, studenci i młodzi naukowcy osiągają spektakularne wyniki w międzynarodowych zawodach informatycznych, a my konsekwentnie wspieramy ten potencjał. Jesteśmy przekonani, że rozwijanie pasji i wspieranie talentów młodych ludzi zawsze procentuje – podkreśla Urszula Kontowska, Prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.
Najlepsze drużyny wyłonione w Mistrzostwach Polski wezmą następnie w listopadzie br. udział w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym w Krakowie, natomiast kolejnym etapem są Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym 2013 w Sankt Petersburgu.
Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym organizowane są od 1996 roku. Tegoroczne zawody zostały objęte patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dotknij mnie

Dotknij mnie