Rady ekspertów

Na życzenie słuchaczy odpowiadamy na pytania.
Dotyczą one sprzętu, oprogramowania, nowinek technicznych i rad co kupić.
Tu można będzie poznać opinie naszych ekspertów.

< wróć do listy

/ Tomasz Lam odpowiada

Jakie najważniejsze funkcje musi spełniać odbiornik DVB-T, aby był funkcjonalny. Te które są w handlu różnią się bardzo cenami tzn są od ponad 100zł do prawie 400zł za sztukę. Co należy brać pod uwagę przy zakupie?

Ze względu na to, że w Polsce część nadajników DVB-T nie nadaje z pełną mocą (ze względu na nadające jeszcze nadajniki TV analogowej) najważniejszym, moim zdaniem parametrem jest czułość odbiornika i jego selektywność. Niestety, małe firmy nie "chwalą się" takimi parametrami. W parametrach technicznych tunera DVB-T jest określona czułość wejścia antenowego dla poszczególnych trybów modulacji (QPSAK, 16QAM, 64QAM) – wynika z nich też , że przy różnych typach modulacji należy do tuner doprowadzić inny sygnał, tzn. czym wyższa modulacja tym powinien być mocniejszy sygnał z anteny - przykładowo dla modulacji:
QPSK
sygnał większy jak - 90,3dBm (18,45dBuV)
16QAM sygnał większy jak - 84,1dBm (24,65dBuV)
64QAM sygnał większy jak – 78,5dBm (30,25dBuV)
(wszystkie te modulacje mają prawo być u nas zastosowane).
Drugorzędną sprawą jest jakie wyjścia posiada odbiornik. Większość tanich posiada tylko wyjście HDMI, te ciut droższe również złącze EURO (stare TV nie posiadają wejścia HDMI).

Co to znaczy antena przygotowana do obioru DVB-T, czy to znaczy, że te które nie są tak określane nie nadają się do telewizji cyfrowej?

Anteny do odbioru TV Analogowej mogły i często wprowadzały w kable antenowy zakłócenia z przesterowanych wzmacniaczy antenowych (słynne "siatki"). Sygnał cyfrowy jest mocno podatny na zakłócenia, odbicia itp. Wówczas nie jest możliwe poprawne odbieranie sygnału Naziemnej TV Cyfrowej.

Czym jest DVB-T2 i jeżeli mam do wyboru odbiornik DVB-T2 to, czy mam kupić ten czy może DVB-T?. Co wybrać przy zakupie?

Jest to druga generacja DVB-T, następca DVB-T. Stosuje się tu dodatkowo modulację 256QAM, dzięki czemu możliwe będzie uruchomienie UHDTV (Ultra HDTV). DVB-T2 jest o ok. 49% wydajniejsze niż DVB-T. Teoretycznie DVB-T2 powinno być kompatybilne w dół z DVB-T, niestety, nie mając dostępu do odbiorników 2 generacji, nie powiem jak to jest w praktyce

W programie radiowym "Trącić Myszką" mówił Pan o DAB, czyli cyfrowym odbiorze radia. Kiedy taki odbiór będzie możliwy w Polsce? Na czym polega i czy są już jakieś próby?

Jeśli cokolwiek będzie to DAB+, czyli nowsza wersja (2 generacja) DAB. Obecnie w Polsce nadaje testowo nadajnik z PKiN na kanale 7B (190,640 MHz) - w technologii DAB+. Fachowcy przewidują że analogowe radio przetrwa w Polsce do co najmniej 2025 roku.

Pracuję w Niemczech i mam możliwość kupić po okazyjnych cenach doskonały odbiornik telewizyjny. Słuchałem Pan w radiu w "Trącić Myszką" i o ile pamiętam ostrzegał Pan, że w Polsce jest inny system nadawania, czy to prawda i na czym polega różnica?

Chodzi o technologię kodowania sygnału TV. W Niemczech (i większości innych krajów EU) przyjęto standard MPEG-2, wydajniejszym (mocniej kompresującym) standardem jest MPEG-4 i taki został wybrany w Polsce. Jeśli producent sprzętu DVB-T produkowanego na rynek inny niż polski nie napisał, ze sprzęt dekoduje transmisję MPEG-4 (H.264/AVC) to należy być ostrożnym. Może się wówczas okazać, ze będziemy mieli doskonałą fonię w znalezionych kanałach TV naziemnej, ale na ekranie nie zobaczymy nic oprócz informacji o kanale.